Polacy muszą płacić podatek dochodowy od kwoty, która ma im zapewnić biologiczną egzystencję, co jest ewenementem na skalę światową. (17.08.2015).

Praca ma dawać ludziom satysfakcję, poczucie przynależności do społeczności, możliwość realizowania swoich planów, pasji, zainteresowań, ma pozwalać na godne życie i dawać ku temu potrzebne dochody. Tak wygląda zdrowa praca, tzn. praca w zdrowym systemie. W chorym systemie, niewielu zbija „kokosy”, a wielu pracuje za grosze. Mamy pracować i martwić się o przeżycie i tysiąc drobnych spraw życiowych, abyśmy nie mieli czasu na myślenie zbyt krytyczne i opozycyjne, prawda? W chorym systemie praca nie daje godności i należytych dochodów. Albania to obecnie jedno z najbiedniejszych państw leżących w Europie. Przeciętna płaca wynosi tam równowartość ok. 260 euro miesięcznie (980 zł), a PKB liczone na głowę jest 3-krotnie niższe niż w Polsce. Mimo tak fatalnych danych ekonomicznych albańska kwota wolna od podatku PIT to równowartość blisko 11 tys. zł i jest ona 3,5-krotnie wyższa niż kwota wolna obowiązująca w Polsce! Jaki jest sens istnienia kwoty wolnej od podatku dochodowego? W największym skrócie chodzi o to, aby państwo nie naliczało podatku od kwot naszych zarobków, które mają nam zapewnić biologiczną egzystencję. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - minimalna miesięczna kwota, która (przynajmniej teoretycznie) powinna pozwolić na zaspokojenie niezbędnych potrzeb egzystencjalno-życiowych to obecnie zgodnie z danymi 542 zł. W skali roku daje to nam kwotę 6504 zł. Tymczasem miesięczny limit kwoty wolnej od podatku dochodowego wynosi w naszym kraju zaledwie 257,58 zł, co w skali roku daje nam 3091 zł. Innymi słowy Polacy muszą płacić podatek dochodowy od kwot, które mają im zapewnić biologiczną egzystencję, co jest ewenementem na skalę światową. To efekt zamordyzmu podatkowego. W Polsce od 8 lat nie aktualizowano kwoty wolnej od podatku PIT. Mimo, że Albania jest znacznie biedniejszym państwem od Polski, to władze tego kraju - w odróżnieniu Polski - zdają się rozumieć na czym polega istota kwoty wolnej od podatku. Niestety, w kwestii kwoty wolnej od podatku nasz kraj może się porównywać jedynie z biednymi i zacofanymi państwami spoza Europy. Rząd łupi swoich obywateli niemiłosiernie, a przedstawiciele PO-PSL pytani o możliwość obniżenia podatków odpowiadają, że to "melodia przyszłości".

Celem uzupełnienia i wyjaśnienia: Pojęciem minimum socjalnego określa się wskaźnik, za pomocą którego możemy określić pewną sumę pieniędzy, które wystarczają nie tylko na podtrzymanie życia, ale także rozwój rodziny (posiadanie i wychowanie dzieci), pewne uczestnictwo w kulturze wpływające na jakość życia, a także podtrzymywanie więzi. Minimum socjalne - jak się ustala? Wartość minimum socjalnego ustala się, biorąc pod uwagę różne wielkości gospodarstw domowych, a także jakość i ilość potrzebnych dóbr, do prowadzenia życia na wystarczającym (choć oczywiście trudno ustalić poziom wystarczalności) poziomie. Wartość minimum socjalnego jest także uzależniona od wieku dzieci w gospodarstwie domowy - nieco inne wartości są w przypadku gospodarstwa z dzieckiem małym i starszym dzieckiem. Minimum socjalne - ile wynosi? Wysokość minimum egzystencji - zobaczWysokość minimum socjalnego - zobacz.
Zobacz koniecznie: III RP stworzona przy okrągłym stole wyciska obywateli, a przymyka oko na drenaż miliardów przez zagraniczne koncerny... Kliknij tutaj.