Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne możliwości zagwarantują Elblągowi sukces.

Drodzy Elblążanie,
program „dla Elbląga!” jest ambitny i dynamiczny. Nie ma w nim obietnic, ale bardzo konkretne rozwiązania, które mają elblążanom poprawić życie, a naszemu miastu przywrócić należną jemu rangę. 
W ostatnich latach elblążanie odczuli skutki błędów i źle realizowanych projektów władz miasta, tych odwołanych w referendum czyli prezydenta i całej rady, jak również ich poprzedników. Zabrakło skutecznego systemu nadzoru nad publicznymi pieniędzmi i kredytami próbowano ratować ogromną dziurę w budżecie naszego miasta.
Prywatyzacje wielu elbląskich zakładów przeprowadzane w ostatnim ćwierćwieczu między innymi takich zakładów chociażby jak: Renoma, EZNS, Zakładów Motoryzacyjnych (FSO, Daewoo), Zakładów Piwowarskich (Elbrewery, a następnie sprzedaż Grupie Żywiec), czy Zamechu (ABB), nie zostały wykorzystane dla pozyskania inwestorów strategicznych. 
Władze Elbląga do dzisiaj nie wykorzystały możliwości ściągnięcia żadnych kluczowych inwestorów, a elbląski rynek pracy przeżywa niespotykany dotąd kryzys.
Również reforma administracyjna i włączenie Elbląga do województwa warmińsko-mazurskiego przyczyniła się do powolnej, ale jakże bolesnej dla naszego miasta marginalizacji.
Z tych faktów po latach wyciągamy jednak wnioski i proponujemy konkretne propozycje zmian w funkcjonowaniu miasta, które musi działać jak sprawny i zdrowy organizm dbający o swoich mieszkańców, gdzie niemożliwa będzie utrata kontroli nad zarządzanymi pieniędzmi.
Jeśli obdarzycie nas swoim zaufaniem, to nie będziemy musieli z goryczą wskazywać na inne miasta, które swoje atuty już wykorzystały, jak chociażby mniejszy Kwidzyn czy Tczew. Wręcz przeciwnie. Dołączymy do szeregu tych, którym inni będą gratulować inwestorów i nowych miejsc pracy, oraz tego, że będzie nas stać na realizację rozbudowanych programów, w tym społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych.
Mamy świadomość, że podejmując się realizacji tego programu, przyjmujemy na siebie wielką odpowiedzialność. Wiemy, że w dzisiejszych czasach jak nigdy dotąd potrzebni są uczciwi, sprawni i otwarci ludzie, którzy z determinacją wezmą na siebie ciężar zarządzania Elblągiem.
Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne możliwości zagwarantują Elblągowi sukces.
Pozostając z szacunkiem
/-/ Paweł Kowszyński
Prezydent „dla Elbląga!”
Kandydat na Prezydenta Elbląga